Šių metų birželio pabaigoje, LR Seimas priėmė nutarimą, naikinti gyventojų pajamų mokesčio lengvatą nuo 2025 metų sudarytoms sutartims. Rekomenduojame žmonėms įsivertinti, ar jiems ši lengvata yra naudinga, nes nuo 2025 metų pasinaudoti ja galimybės tiesiog nebus. Kviečiame skirti kelias minutes laiko, šio straipsnio tikslas suteikti Jums visą aktualią informaciją šia tema.

Kodėl GPM lengvata buvo sukurta?

Daugiau nei 20 metų Lietuvoje galiojo GPM įstatymo lengvata skirta fiziniams asmenims, kurie investuoja ir kaupia savo ateičiai. Šios lengvatos tikslas buvo paskatinti kuo daugiau žmonių investuoti savarankiškai, kaupiant papildomai pensijai arba vaikų išsilavinimui. Tokios ir panašios lengvatos yra ne vienoje Europos šalyje, todėl kad sparčiai keičiasi mūsų demografinė padėtis. SoDra yra pinigų paskirstymo, ne kaupimo įrankis ir žmonių pensijos priklauso nuo dirbančiųjų. Deja, bet pensijos gavėjų ir dirbančiųjų santykis nuolat prastėja, todėl žmonės yra skatinami dalį savo ateities pensijos kaupti privačiai. Pavyzdžiui JAV gyventojai savo pensiją gauna vien tik iš privataus kaupimo.

Kokia tai lengvata?

Visi dirbantys pilnamečiai, kurie investuoja į III pakopos pensijų fondus, arba investicinio gyvybės draudimo fondus gali susigrąžinti dalį sumokėtų įmokų. Nuo investuotos sumos, susigrąžinama iki 20%, kas metus deklaruojant pajamas. Šiuo metu galioja lengvatos lubos, t.y. daugiausiai vienas asmuo gali susigrąžinti 300 EUR, kas reiškia, kad per metus investuota 1500 EUR (125 EUR/mėn). Investuoti daugiau galima, tačiau grąžintina suma bus vis tiek 300 EUR. Jei investuojama mažiau, atitinkamai mažiau grįžta.

Sąlygos kaupiantiems papildomai pensijai: 

Laikomasi dviejų sąlygų (abi būtinos), t. y. sutarčiai turi būti ne mažiau 5 (III pensijų fondas), ar 10 metų (investicinio gyvybės draudimo fondas), ir išimant pinigus, turi būti likę 5 ar mažiau metų iki pensijinio amžiaus. 

Sąlygos kaupiantiems vaikų išsilavinimui:

Turi sudarę investicinio gyvybės draudimo sutartį, kai sutartis išlaikoma nemažiau 10 metų. Išimant, vaikas turi būti tarp 18 ir 26 metų amžiaus. 

Įgyvendinus sąlygas, jokių mokesčių, išimant pinigus, mokėti nereikės. Jei šių sąlygų nesilaikoma, tenka grąžinti dalį atgauto GPM valstybei.

Kas keičiasi ir kokią galite turėti naudą?

Tokia tvarka galiojo paskutinius penkis metus (nuo 2019), iki tol, buvo kiek mažesni ribojimai. Tačiau, šių metų birželio pabaigoje, LR Seimas priėmė nutarimą, naikinti šią lengvatą naujoms, nuo 2025 metų sudarytoms sutartims, tai reiškia, kad jei nuspręsite pradėti kaupti savarankiškai 2025 metais ar vėliau, į lengvatą nepretenduosite. Tačiau visos sutartys sudarytos iki 2025 metų sausio 1 d. galės pretenduoti į lengvatą dar 10 metų, tereikės pateikti metines deklaracijas (taip, kaip iki šiol).

Įvertinant tai, kad vienas asmuo, per metus, gali susigrąžinti iki 300 EUR, tai per 10 metų susidaro 3300 (įskaitant ir šiuos metus) EUR suma. Jei tai yra šeima, vyras ir žmona, tai abu kartu gali susigrąžinti iki 6600 EUR iki 2035 metų, pradėję investuoti dabar.

Akivaizdu, kad tie, kurie suspės tokias sutartis užfiksuoti iki šių metų galo, turės solidžią finansinę paskatą kaupiant kapitalą investiciniuose fonduose.

Kiek galima sukaupti, kaupiant po 100 EUR/mėn?

Jei galite atsidėti 100 EUR per mėnesį savo vaikui, tai per 18 metų sudarys 21600 EUR,  jei šiuos pinigus kaupsite vaiko investiciniame gyvybės draudime, galite tikėtis sukaupto kapitalo ~28000 EUR (investuojant į vidutinės rizikos fondą, su vidutine metine grąža ~6%) įskaitant ir draudimo apsaugas visą sutarties laikotarpį.

Jei tokią pačią sumą investuosite į III pakopą savo ateičiai, po 30 metų investavus 36000 EUR, galėsite tikėtis apie 100000 EUR (investuojant vidutinės rizikos pensijų fonde su ~6% vidutine metine grąža).

Edvardas Judžentis, „iFuture INVESTMENTS“  pardavimų grupės vadovas