Tikslas: žinoti, kur „dingsta“ pinigai ir valdyti prisiimtus įsipareigojimus.
Aktualus laikotarpis: tiek, kiek trunka trumpalaikiai ir ilgalaikiai įsipareigojimai, jei jų nėra, reikėtų įvertinti, kada planuojate tokius prisiimti.
Ką reikia padaryti:
Peržiūrėti savo kredito istoriją.
Pasiskaičiuoti savo grynąjį finansinį turtą – jį sužinosite iš savo turimo turto (nekilnojamojo turto, kilnojamojo turto, investicijų, santaupų) vertės atėmę visus savo įsipareigojimus (paskolas, kreditines korteles, etc.).
Peržiūrėti savo kasdienes išlaidas ir galimybes jas sumažinti. Periodiškai peržiūrėti reguliarius mokėjimus už komunalines ir kitas paslaugas – galbūt situacija rinkoje yra pasikeitusi ir Jūs tą pačią paslaugą galite gauti pigiau? Peržiūrėti, gal kai kurių išlaidų galite išvengti ateityje, jei investuosite į tai lemiantį pokytį – pvz., pakeitus langus gali gerokai sumažėti buto ar namo šildymo išlaidos.
Numatyti, kaip Jūsų kasdienės išlaidos priklauso nuo sezoniškumo, taip pat ar gali būti netikėtų išlaidų, kurioms padengti turėtumėte būti sukaupę finansinį rezervą.
Įsivertinti turimus įsipareigojimus ir už juos mokamas palūkanas – pirmiausia reikia grąžinti tuos, už kuriuos mokamos didžiausios palūkanos.
Įvertinti gaunamas pajamas ir galimą jų augimą ar sumažėjimą, kaip jis paveiks Jūsų poreikių tenkinimą.
Atsižvelgiant į turimus įsipareigojimus, susidaryti finansinių mokėjimų kalendorių.
Pasirengti „kas jeigu“ scenarijui, jeigu įvykiai pakryps nepalankia linkme. Pavyzdžiui, jei turite būsto paskolą su kintama palūkanų norma, įvertinti, kas bus, jei rinkoje situacija pasikeis ir palūkanų normos išaugs. Taip pat reiktų įvertinti, kas atsitiks su įsipareigojimais staiga praradus darbą, visiško ar nuolatinio bei laikino neįgalumo ar mirties atveju. Paprastai kredito įstaigos siūlo papildomas draudimo apsaugas, kurias verta apsvarstyti, kad vėliau turimas kreditas netaptų našta.
Pasiruošti priimti įsipareigojimus. Jeigu ateityje planuojate prisiimti finansinius įsipareigojimus, pasiruoškite juos priimti. Lietuvos banko Atsakingojo skolinimo nuostatai numato, kad kredito sumos ir įkeičiamo turto vertės santykis turi būti ne didesnis nei 85 proc., t. y. bent 15 proc. nuo būsto vertės turite būti sukaupę nuosavų lėšų. Kad ir kiek turėtumėte įsipareigojimų, pradėkite taupyti.