Apie mus rašo:

Vasaros laikas nuostabus ne tik dėl šiltų dienų, kurios būna kur kas ilgesnės nei naktys, bet ir dėl prasidedančio atostogų sezono bei daugiau laiko praleidžiamo kartu su šeima. Tiesa, reikia nepamiršti, kad nepaisant patiriamų džiugių emocijų ir naujų patirčių, šeimos šiuo metų laiku gali susidurti ne tik su malonumais, bet ir su tam tikrais iššūkiais. Kokie tie iššūkiai ir kaip saugiai bei produktyviai išnaudoti vasaros atostogas? Patarimais dalijasi „iFuture Investments” marketingo specialistė Ernesta Uznienė.

Moksleivių užimtumas – gera proga ugdyti finansinę atsakomybę

Vasarą vieni vaikai laiką leidžia pas močiutę kaime, kiti vyksta į vasaros stovyklas. Tuo tarpu kai kurie paaugliai pradeda ir pirmąjį savo gyvenimo darbą už kurį gauna atlygį.

Darbas atostogų metu – tai ne tik iššūkis, kuris gąsdina, tačiau turi ir daug privalumų: išmokstama naujų dalykų, formuojasi atsakomybės jausmas, ugdoma kantrybė, disciplina bei mokomasi tvarkytis su savarankiškai uždirbtais pinigais.

Kuomet paauglys pradeda dirbti, padirbėti šiuo klausimu svarbu ir tėvams. Jiems reikėtų paruošti paauglį ne tik psichologiškai, bet ir padėti ugdyti finansinius įgūdžius. Paauglys, turėdamas banko sąskaitą, mokėjimo kortelę ir/ar grynuosius pinigus turi išmokti finansinio raštingumo pradmenų tokių kaip:

– išlaidos negali viršyti pajamų;

– gautos pajamos paskirstomos pagal poreikius: 50 proc. skiriama kasdienėms išlaidoms, 30 proc. skiriama hobiams, 20 proc. skiriama taupymui;

– dideliam tikslui (pirmajam automobiliui, studijoms) svarbi kantrybė ir laikas, todėl santaupos padeda ne tik įgyvendinti norus, bet ir pagelbėja netikėtoje gyvenimo situacijoje.

Dažnai pasitaiko atvejų, kai tėvai finansų ekspertams užduoda klausimą, ar galima vaikams mokėti pinigus už buities darbus? Vienareikšmio atsakymo į tokį klausimą nėra, tačiau tokiu atveju bent jau patartina darbus suskirstyti į kelias kategorijas: pareigos namuose ir papildomi darbai.

Įprastiniai darbai namuose (indų plovimas, siurbliavimas, savo kambario tvarkymas ir kt.) vaikui turėtų būti ugdomi kaip kasdienė pareiga, tačiau namų ruošos darbai, kuriems reikėtų papildomų šeimos išlaidų (vejos pjovimas, automobilio plovimas ar langų valymas), gali būti vaikų atlikti už sutartą mokestį.

Na, o jei dėl amžiaus apribojimų ar kitų aplinkybių nėra galimybės dirbti, rekomenduotina pasikalbėti su vaikais, kokia veikla jie norėtų užsiimti ir taip uždirbti pinigų bei paklausinėti giminaičių, kaimynų ar draugų, kuriems reikėtų pagalbos buityje, ar galima jiems padėti.

Dar viena alternatyva – savanoriavimas. Už šią veiklą tėvai taip pat galėtų vaikams skirti tam tikrą sumą pinigų, suvokdami, kad savanoriavimas ne tik ugdo vaiko naujus įgūdžius, bet ir asmenines savybes, padeda atsiskleisti lyderystei, talentams, o gal net „pasimatuoti” būsimąją profesiją.

Taip pat, nereikėtų pamiršti ir vaikų saviugdos atostogų metu. Tyrimai atskleidžia, kad vaikai, kurie neskaito knygų ir kitaip nelavina savo įgūdžių, sugrįžę į mokyklą sunkiau pasiveja klasės draugus bei gauna prastesnius įvertinimus.

Aktyvi vasara – traumų ir nelaimingų atsitikimų metas

Šiltuoju metų sezonu ne tik daugiau laiko praleidžiama gamtoje, tačiau ir užsiimama aktyvia veikla.

Sportuoti lauke – ne tik smagu, bet ir efektyvu, nes raumenys gauna pakankamai deguonies. Plaukimas ne tik tonizuoja raumenis, bet ir didina ištvermę, o bėgiojimas ir važinėjimas dviračiu ne tik dailina kūno linijas, bet ir stiprina imuninę sistemą, pristabdo senėjimo procesus.

Kita vertus, užsiimant aktyvia veikla, nereikėtų pervertinti savo galimybių. Visų pirma dėl aukštos oro temperatūros daugiau prakaituojama, todėl netenkame skysčių. Tad tiek maudymosi, tiek buvimo saulėje metu reikėtų imtis visų atsargumo priemonių.

Draudimo konsultantai pastebi, kad vasarą traumų skaičius išauga net trigubai (klientai kreipiasi dėl draudimo žalų).

Na, o remiantis Higienos instituto surinktais duomenimis, kurie paskaičiuoti iš Privalomojo sveikatos draudimo informacinės sistemos (PSDF IS), vaikų traumų gerokai padaugėja gegužės–rugsėjo mėn.

Štai, pavyzdžiui, nepilnamečių asmenų, gydytų ligoninėse po įvairių rūšių traumų 2023 m. balandį skaičius siekė kiek daugiau nei 7600, kai 2023 m. gegužę šis skaičius jau pakilo iki kiek daugiau nei 10 000. Nuo gegužės iki rugsėjo, kiekvieną mėnesį, pagal įvairias aplinkybes traumas patyrusių vaikų skaičius ligoninėse nebuvo mažesnis nei 7 500 ir mažėti ėmė tik spalio mėnesį. Palyginimui, 2023 m. gruodį šis skaičius jau siekė kiek daugiau nei 5 000.

Traumų daugėja, nes dažnai keliavimą automobiliu, šeima iškeičia į judėjimą dviračiais, paspirtukais ar vandens transporto priemonėmis. Vienos iš dažniausiai pasitaikančių traumų – rankų, kojų lūžiai, stiprūs galvos sutrenkimai.

Nubrozdinimus galime patepti gydomuoju tepalu ar tiesiog užklijuoti medicininį tvarstį, tačiau rimtesnės traumos gali turėti ir pasekmių ateityje. Reikia turėti omenyje, kad draudimas neapsaugos nuo nelaimingo atsitikimo, tačiau tik pagelbės finansiškai ištikus traumai ar netikėtam įvykiui.

Taigi, visų pirma, labai svarbu pasirūpinti savo saugumu pačiam ir to mokyti savo vaikus. Atsakingai žiūrint į kiekvieną fizinę veiklą ir laikantis atsargumo, galite išvengti nemalonumų, kas galėtų sugadinti atostogų įspūdžius ar iš vis jas nutraukti.

Patarimai, kurie suteiks saugumo Jūsų finansams

Mes negalime numatyti nelaimingų atsitikimų, tačiau būtina iš anksto pasirūpinti finansiniu saugumu, jei visgi įvyktų netikėtas įvykis. Taigi, jei planuojate savo šeimos atostogas ne namuose, būtina atkreipti į šiuos saugumo patarimus keliaujant:

– pasirūpinkite tinkamu kelionės draudimu visiems šeimos nariams (atkreipkite dėmesį į sutarties sąlygas, kokiais atvejais apmokamos medicininės išlaidos, jei kelionė neįvyktų dėl organizatoriaus kaltės ir kitus svarbius niuansus);

– pasidomėkite šalimi ar miestu, į kurį vysktate (pvz. Amerikoje lūžus kojai gydymo išlaidos viršijo 100 tūkst. eurų, o peršalus – už kraujo tyrimus ir vaistų recepto išrašymą išlaidos gali siekti net 15 000 eurų);

– jei keliaujate į Europos valstybes, skrydžio atšaukimo ar ligos atveju grįžti į Lietuvą Jums kainuos gerokai pigiau nei iš tolimosios Amerikos ar Azijos;

– pagalvokite, ką darytumėte, jei pakeliui pasimestų Jūsų bagažas ar vaikščiojant senamiesčio gatvėmis pakliūtumėte į ilgapirščių pinkles;

– vertėtų pasidomėti ir užkrečiamomis ligomis, kuriomis galima užsikrėsti kelionės metu;

– Europos sveikatos kortelė galioja tik ES šalyse ir suteikia teisę gauti TIK būtinąją medicinos pagalbą valstybinėse gydymo įstaigose tokiomis pačiomis sąlygomis, kuriomis ją gauna šalies, kurioje lankotės, gyventojai. Visas papildomas išlaidas, tokias kaip transportavimas iki gydymo įstaigos, repatriacija ar evakuacija į Lietuvą, papildomi mokesčiai, priemokos ir kt., turėsite padengti patys;

– nepamirškite pasirūpinti namų saugumu. Namų draudimo paskirtis – apsauga nuo finansinių nuostolių vagystės, gamtos stichijų ir kitų netikėtų įvykių metu. Paprašykite kaimynų, ar artimųjų giminaičių prižiūrėti jūsų turtą, kuomet jūs būsite išvykę;

– pasidomėkite šalies, į kurią vykstate, kultūra, ieškokite atsiliepimų apie lankomus objektus ir kokių saugumo taisyklių laikytis, kad netikėtumai nesugadintų atostogų akimirkų;

– visuomet turėkite kelionės ir asmeninių dokumentų kopijas telefono galerijoje, peržiūrėkite turimų gyvybės draudimo sutarčių sąlygas, atkreipkite dėmesį į nedraudiminius įvykius.

Nereikia galvoti apie nelaimes, kurios galėtų įvykti, tačiau turint tam tikras žinias, visuomet reaguojama paprasčiau ir išvengiama didesnių nuostolių.

Žiemai ruoškimės vasarą

Vasaros laikotarpiu dėl aktyvesnės veiklos ir kelionių, patiriame didesnių išlaidų, tačiau net ir išlaidaujant ties pramogomis niekada nereikėtų pamiršti senos patarlės „Žiemai ruoškitės vasarą”.

Juk besibaigiant vasarai, nuostabias emocijas ir nerūpestingą poilsį keičia galvos skausmas – pasiruošimas mokslo metams. Daugybė įvairių kanceliarinių prekių, apranga, knygos ir pratybos, sveikatos patikrinimai. Visa tai yra iššūkis tėveliams, kuris pareikalauja ne tik daug laiko, bet ir nemažų išlaidų.

Kaip pasiruošti mokslo metams, kad neišlaidauti per daug?

– sudarykite preliminarų pirkinių sąrašą (kodėl preliminarų – mokykla pirmosiomis mokslo metų dienomis visuomet informuoja apie būtiniausias priemones), taip išvengsite bereikalingų pirkinių;

– statistiškai nustatyta, kad mokslo metų pradžiai išleisti vaiką į mokyklą užtenka 2-3 mėnesių „vaiko pinigų”, kuriuos moka valstybė, tad tai puiki finansinė priemonė atsidėjimui, kad nepritrūktumėte;

– reikalingiausias priemones pirkite dalimis, stebėkite prekybos centrų skelbiamas akcijas, taip išlaidas sumažinsite 30-50 proc.;

– visuomet apsipirkimo procese leiskite dalyvauti vaikui ir išsirinkti prekes pagal jo mėgstamas spalvas, kalbėkite apie kainas ir lyginkite jas, taip ne tik mokinsite vaiką planuoti išlaidas, bet ir sukelsite norą laukti mokslo metų pradžios ir panaudoti visas įsigytas priemones.

Stebint vis didėjančias studijų kainas Lietuvoje, darosi akivaizdu, kad ateityje ir mokslas gali būti prieinamas tik „išrinktiesiems”. Pavyzdžiui, vienos populiariausių specialybių verslo vadyba ir rinkodara – 5 580 eur/metams, medicina – 5 235 eur/metams, odontologija – 8 244 eur/metams, veterinarija – 9 674 eur/metams, IT- 3 732 eur/metams.

Taigi, siekiant išleisti vaikus į mokslus, jau ir vienų metų santaupų gali ir neužtekti. Problemų išleisti vaikus į mokslus neturėsite, jeigu tik pradėsite kaupti studijų fondui kuo anksčiau.

Ernesta Uznienė, „iFuture INVESTMENTS“  marketingo specialistė