Taigi, priėmėte sprendimą susikurti ar apžvelgti savo finansinį planą. Visų pirma norime pasakyti, kad nėra vieno sprendimo, tinkančio visiems. Kiekvienas žmogus turi unikalias aplinkybes, todėl Jūsų finansinis planas tikėtinai skirsis. Šio straipsnio tikslas, kalbant paprastai, tiesiog “užvesti ant kelio”.

Finansų valdymas.

Ekonomistai valdyti finansams rekomenduoja vadovautis formule 50% – 30% – 20%:

50 proc. visų šeimos pajamų skiriama būtinosioms išlaidoms: maistui, nuomai, paskolai, mokesčiams. 30 proc. pajamų skiriama pramogoms, pavyzdžiui, kelionėms, renginiams, vaikų ekskursijoms, hobiams, pomėgiams. Likusius 20 proc. reikėtų atidėti šeimos ateičiai arba investuoti. Apie šiuos 20% (ar Jūsų pasirinkta dalis) norime pakomentuoti šiek tiek plačiau. Puikiai suprantame, kad šis procentas kiekvienoje šeimoje yra skirtingas. Dirbant su klientais, dažnai pastebime, kad būtinosios išlaidos dažnai sudaro didesnę nei 50% dalį. Taip pat nenorime patarti mažinti dalį, skirtą pramogoms ir pomėgiams. Kad ir koks yra investavimo procentas Jūsų atveju, kažkokio dydžio jis vis dėlto turi būti. Net ir žmogus, gaunantis minimalų darbo užmokestį, turėtų turėti pinigų sumą, skirtą šeimos ateičiai ar investavimui. Tegul tai būna simbolinė, 10-ties eurų suma per mėnesį. Ir Jūs ne investuojate, o tiesiog pervedate į kitą banko sąskaitą. Papildoma sąskaita Jūsų banke be kortelės paprastai yra nemokama ir puikiai tam tinkama.

Kodėl yra svarbus net ir simbolinis veiksmas?

Jeigu uždirbate mažai ir tiesiog neturite pinigų atsidėti ateičiai, šis simbolinis veiksmas visų pirma, suteiks Jums geras emocijas, o antra- suformuos teigiamą įprotį. Noriu šiek tiek aprašyti apie finansus iš psichologinės pusės. Dažnai jaučiuosi prastai, kai nepadarau kažko, ką tikiu reikia padaryti. Paprastas pavyzdys, pasikloti ryte lovą. Kai pasikloju lovą, dieną pradedu su maža pergale, jaučiuosi padaręs kažką teigiamo. O jeigu šį pavyzdį dar papildžius, kad turiu įprotį ryte padaryti mankštą, jaučiuosi ženkliai emociškai geriau, nei be šio įpročio. Kiekvieną kartą, kai padarau su savimi susitarimą ir jį išlaikau, jaučiuosi gerai, o kai pažadą sulaužau, emociškai būna sunku, pradeda kankinti sąžinės balsas. Vien dėl geresnių emocijų, laikui bėgant vis geriau ir geriau laikausi susitarimo su savimi. Bet tai ne tik apie emocijas, nes šis įprotis gerina ir mano fizinę sveikatą, krenta viršsvoris, didėja energija ir pradeda motyvuoti rezultatai. Grįžkime prie finansų, kai turiu atsidėjęs pinigų ateičiai, esu ramesnis, mažiau nerimauju. Priimu geresnius finansinius sprendimus, kai būnu šalto proto, nes turiu pinigų rezervą. Jeigu atvirai, vis tiek nerimauju, “o kas, jeigu kažkas blogo atsitiks?”, tačiau šis nerimas yra kitoks, labiau motyvuojantis nei smukdantis. Kai šeima neturi jokio pinigų rezervo, kiekvienas, net ir menkas neigiamas įvykis sukelia dideles emocijas.

Įpročio galia: jeigu kažką teigiamo darysite reguliariai, anksčiau ar vėliau pamatysite teigiamus rezultatus. Ateina tokia diena, kai mano sukaupta suma pasiekia pusės metų išlaidas (bent 3 mėnesių). Net jeigu atsidėsite mažai, bet reguliariai, ateis tokia diena ir turėsite finansinį rezervą. Tai pirmasis žingsnis, čia norime Jums pristatyti pilną šeimos finansinį planą:

5 žingsnių šeimos finansinis planas:

 1. Pinigai “juodai dienai”

Kaip ir anksčiau aptarėme, turėkite atsidėję pinigų nenumatytiems gyvenimo atvejams. Ekonomistai rekomenduoja šeimai turėti nuo 3 iki 6 mėnesių pajamų sumą, kurią galima greitai ir lengvai išsigryninti ar pervesti į atsiskaitomąją sąskaitą. Ar tai 3 ar 6 mėnesiai spręskite pagal tai, kokią Jūsų dabartinių pajamų dalį sudaro būtinosios išlaidos. Kuo didesnė dalis, tuo rekomenduojama didesnė atsidėta pinigų suma. Tai gali būti papildoma banko sąskaita, neterminuotas indėlis arba tiesiog grynieji seife. Pavyzdžiui, nekilnojamas turtas nėra tinkamiausias sprendimas šiam žingsniui, nes tampame priklausomi nuo rinkos. Gali būti taip, kad esant nepalankiai situacijai NT rinkoje, šeimos turtą greitai pavyks parduoti tik už mažą kainą.

 1. Šeimos maitintojų draudimai

Kai turite atsidėję pinigų sumą nenumatytiems atvejams, sekantis rekomenduojamas klausimas, ar Jums reikia draudimo? Šis klausimas ypatingai svarbus, jeigu turite nepilnamečių vaikų ir uždirbate didelę dalį šeimos pajamų. Užduokite sau nemalonų klausimą: “Kas atsitiks su mano šeima, jeigu manęs rytoj nebebus?”. Taip įvertinkite savo šeimos finansinę sveikatą, nes nevisais atvejais Jums reikalingas draudimas. Jeigu Jūsų šeimos turtas (išskyrus namus, kuriuose gyvenate), padengia šeimos įsipareigojimus (paskolas) ir lieka kelių metų pajamos, Jums gyvybės draudimas iš esmės nebūtinas. Jeigu turto neužtenka, draudimo suma turėtų būti pasirenkama pagal tai, kiek trūksta. Taip pat svarbu žinoti, kad jeigu kaupiate II pensijų pakopoje, III pensijų pakopoje ar gyvybės draudime, sukauptos sumos skaičiuojasi prie Jūsų turimo turto, nes sukauptą sumą šeima paveldės be jokio apmokestinimo.

Apie šį punktą planuojame išleisti atskirą straipsnį, kuriame aprašysime asmens draudimus ir jų skirtumus plačiau. Tačiau trumpai, patariame asmens draudimą rinktis ne pagal kainą, o draudžiamuosius-nedraudžiamuosius įvykius. Dažna klaida, kad žmonės asmens draudimus prilygina privalomam automobilio draudimui ir žiūri “kur pigiau”. Jeigu jau lyginame šiuos du produktus, geresnis palyginimas būtų kasko. Nes pinigų sumą mokės ne tam į ką “įvažiavote”, o Jums (Jūsų šeimai).

Gyvybės draudime pildote savo sveikatos anketą ir ne visada bendrovės sutinka klientus drausti. Dirbant dažnai matome, kad prastesnę sveikatą turinčius žmones bendrovės draudžia su tam tikromis sąlygomis (išlygomis) ar atsisako drausti apskritai. Tačiau turint tokį draudimą, Jūs ar Jūsų šeima gaus išmoką beveik visais atvejais. Pavyzdžiui mūsų atstovaujama bendrovė neišmoka gyvybės draudimo sumos tik dėl karo, riaušių, radiacijos poveikio ir savižudybės per pirmus tris metus nuo draudimo sudarymo.

Gyvybės draudimą galite rinktis su, ar be kaupimo elemento. Kitaip tariant, galite draustis ir kaupti vienu metu, arba nekaupti ir turėti tik draudimus.

Sveikam 35 metų vyrui 100 000 Eur gyvybės draudimo suma kainuoja apie 18,5 Eur per mėnesį.

Valstybės lengvatos, kaip sumažinti draudimo kainą?

Svarbu žinoti, kad galite pasinaudoti mokesčių lengvata ir susigrąžinti iki 20% sumokėtų draudimo įmokų, jeigu draudžiatės ir kaupiate investiciniame gyvybės draudime:

Pagrindinės sąlygos yra tokios, kad jei kaupiate sau, savo sutuoktiniui ar vaikams naudojant investicinį gyvybės draudimą, deklaruojant pajamas galite susigrąžinti iki 20% nuo padarytų įmokų. Tiesa, yra lengvatos lubos – įmokoms viršijančioms 1500 Eur per metus, lengvata nebetaikoma, tai reiškia, kad vienas pilietis, dirbantis ir mokantis mokesčius, gali susigrąžinti daugiausiai 300 Eur per metus. Valstybės skatinimas turi sąlygas, jei įmokos mokamos į suaugusio asmens sutartį, pinigus išimti iš tokios sutarties nemokant mokesčių galėsite, jei įvykdysite dvi sąlygas: jei sutartį išlaikysite bent 10 metų ir Jums bus likę iki pensijinio amžiaus 5 arba mažiau metų (būtinos abi sąlygos). Jei kaupiate vaikui, sąlygos dvi: išlaikyti sutartį bent 10 metų, ir išimant pinigus vaikas naudos gavėjas turi būti tarp 18 ir 26 metų amžiaus.

Taip pat, jeigu yra galimybė, galima draustis ir įmonės lėšomis. Apie tai išleisime atskirą straipsnį, kuriame plačiau pakomentuosime visas galimybes ir sąlygas. Paprastai kalbant, Lietuvoje yra palanki mokestinė aplinka įmonei drausti savo darbuotoją. Tai priskiriama prie leidžiamųjų atskaitymų, o draudimo išmoka nelaimingo atsitikimo atveju yra neapmokestinama. Sutarties valdytojas gali būti fizinis asmuo ar įmonė, o naudos gavėjas turėtų būti darbuotojo šeima. Manome sutaupysite, jeigu vietoj premijos paprašysite darbdavio Jūs apdrausti, naudos gavėju parenkant Jūsų šeimą.

Rekomenduojame pasiskaityti plačiau apie gyvybės draudimą Lietuvos banko tinklapyje:

“Pagrindinė gyvybės draudimo paskirtis – užtikrinti šeimos finansinį saugumą apdraustajam susirgus, tapus neįgaliam ar mirus. Gyvybės draudimu patariama apdrausti pagrindinio šeimos maitintojo gyvybę ir (arba) sveikatą, ypač jei šeimoje auga mažamečiai vaikai, o jūs turite ilgalaikių finansinių įsipareigojimų. Nutikus nelaimei, draudimo išmoka padėtų greitai išspręsti finansinius iššūkius.”

Nuoroda: https://www.lb.lt/lt/ketinate-draustis-gyvybes-draudimu#ex-1-1

 1. Trečiasis žingsnis: Pensijos planas.

Dažnai sulaukiame tokių teiginių “aš jaunas ir man tai neįdomu” arba “aš vis tiek pensijos nesulauksiu”. Tai galbūt nelabai įdomi, tačiau labai svarbi ir aktuali tema, ypatingai jaunam žmogui. Rekomenduojame nepraleisti šio žingsnio ir nuimti šią atsakomybę nuo savo vaikų pečių ateityje, kol dar tai galite padaryti. Kuo jaunesnis esate, tuo didesnę įtaką turite savo pensijai. Mūsų manymu, didelė klaida yra pasikliauti vien tik SoDra, nes dėl demografinės šalies padėties, galimas atvejis, jeigu neturėsite ateityje jokių santaupų, gyvensite ties skurdo riba. Jūsų pensija gali būti sukaupta per II ar (ir) III pensijų pakopą, investicinį gyvybės draudimą arba kitus metodus, tokius kaip nekilnojamas turtas, verslas ir kita.

Esmė, turėkite savo pensijos planą ir pradėkite apie tai galvoti jau dabar. Tikime, jeigu turėsite aiškų tikslą: pasirūpinti savo finansine ateitimi, kai nebedirbsite, rasite būdą kaip tai padaryti.

Pakopinė sistema.

I pensijų pakopa: SoDra.

Galite pasinaudoti SoDros pensijų skaičiuokle ir nusistatykite bent preliminarų tikslą ateities pensijai. Kiek galima tikėtis iš SoDros, ir kiek Jūs norite gauti (kiek reikia sukaupti)?

Nuoroda: https://www.sodra.lt/lt/skaiciuokles/prognozuojamos_pensijos_skaiciuokle?lang=lt

 

II pensijų pakopa.

Kartu su Jūsų įmoka (3% nuo darbo užmokesčio) valstybė prideda dar 1,5% nuo vidutinio šalies darbo užmokesčio (2024 metais: 27,04 €). Uždirbant vidutinį šalies darbo užmokestį pensijų fondas kiekvieną mėnesį pasipildys apie 90€.

Per 30 metų su 6% vidutine fondų grąža galite sukaupti  apie 90 000€, nors įmokų būtų padaryta 32 400 Eur (skaičiuojant, kad dabartinis VDU neaugs 30 metų).

Dažnai sulaukėme pastebėjimų: “tie fondai nieko neuždirba”, “kas jeigu bankrutuos?”

Apie investavimo pagrindus, periodinį investavimą ir fondų rezultatus planuojame išleisti kitą straipsnį. Čia norime pakomentuoti apie fondų saugumą:

 • Pensijų fonduose esantis turtas yra pensijų fondų dalyvių nuosavybė. Pinigai yra 100% paveldimi. Jei kaupiantysis nesulaukė pensijos, tai visą sukauptą kapitalą paveldi jo teisėti paveldėtojaibe apmokestinimo.
 • Pensijų bendrovėms keliami griežti reikalavimai dėl fondų sudėties bei Lietuvos Bankas atlieka kontrolę. Paprastais kalbant, pensijų fondas gali investuoti tik išskaidžius riziką.
 • Pensijų fondų bendrovės gautas įmokas laiko depozitoriumo sąskaitoje. Tai specialios paskirties sąskaita, kurioje esančios lėšos yra atskirtos nuo pensijų bendrovės turto. Tai, jei nutiktų taip, kad pensijų bendrovė bankrutuotų, kreditoriai neturėtų teisės net ir į depozitoriume laikomas lėšas, t.y. nenusavintų pensijų fondų turto.

Jeigu išsklaidėme Jūsų abejones dėl saugumo, kitas klausimas ar Jums šis sprendimas tinka?

II pensijų pakopos privalumai:

 • Prie atidėtos 3% sumos prisideda ir valstybė (1,5% nuo VDU).
 • Lietuvos Bankas audituoja visas pensijų bendroves ir jų rezultatus pateikia viešai. Pagrindinis rodiklis, kuris parodo ilgalaikę grąžą yra IRR. IRR (angl. internal rate of return) – vidinė grąžos norma, parodanti, kiek per metus vidutiniškai paauga (procentais) kiekvienas iš atliktų SODRA pervedimų (investicijų) į pensijų fondus. IRR atsižvelgia į visus pensijų fondų atskaitymus. IRR suskaičiuotas dalyviui, kuris gavo vidutinį Lietuvos darbo rinkos darbo užmokestį, skelbiamą Lietuvos Respublikos statistikos departamento.
  Palyginti fondų valdytojus galite čia: https://www.lb.lt/lt/pf-veiklos-rodikliai#ex-1-3
 • Gyvenimo ciklo fondai. Jums nereikia rūpintis fondo rizikos lygiu, Jūsų investavimo rizika automatiškai mažėja su Jūsų amžiumi. Taip Jūs sukaupsite daugiau ir turėsite labai mažą investavimo riziką prieš pat pensijinį amžių. Laikinas rinkos kritimas nėra labai blogai investuojant ilgą periodą, nes kai vertė sumažėja, Jūs perkate investicinius vienetus pigiau.
 • Lietuvoje taikomi vieni mažiausių II pakopos administravimo mokesčių visame pasaulyje.

II pensijų pakopos trūkumai:

 • Pinigus galima gauti tik sulaukus pensijinio amžiaus, kuris nuolatos yra ilginamas. Negalima nusiimti sukauptų pinigų anksčiau laiko, net dalinai.
 • Pensijos sistemoje gali būti reformų ar pakeitimų.
 • Negalima atsiimti visų pinigų sutarties pabaigoje ar anksčiau laiko, pinigų išmokėjimas priklauso nuo sukauptos sumos. Kaip tiksliai bus išmokami pinigai, galite rasti čia:

https://www.lb.lt/lt/pensiju-ismokos

Pagrindinė informacija II pakopos dalyviams: https://www.sodra.lt/lt/situacijos/pagrindine-informacija?lang=lt

III pensijų pakopa arba investicinis gyvybės draudimas:

Tai savanoriškas reguliarus kaupimas pensijai. Jūs sudarote sutartį su kaupimo bendrove ir turite nustatytas sąlygas visą sutarties laikotarpį. Bendrovė šių sąlygų negali keisti be Jūsų sutikimo, o Jūsų kaupiamas turtas yra atskirtas nuo bendrovės turto.

Privalumai:

 • Jūs pasirenkate, kiek pinigų norite skirti kaupimui ir tą sumą galite keisti sutarties eigoje.
 • Jūs galite sutartį nutraukti ir atsiimti pinigus anksčiau laiko. Galite pinigus nusiimti ir dalinai, nenutraukiant sutarties. Galite daryti papildomas įmokas. Turėkite omenyje, kad tai ilgalaikė sutartis, sudaroma 10 metų ir daugiau. Sutarties pabaigoje galėsite pasiimti visą sukauptą sumą arba naudotis anuitetais (periodiniu išmokėjimu). Jūs pasirenkate, kada ir kiek savo sukaupto turto atsiimti.
 • Galite pasinaudoti mokesčių lengvata ir susigrąžinti iki 20% sumokėtų įmokų kas metus.
 • Galite kaupti ir iš įmonės lėšų, iki 25% nuo “popierinio” darbo užmokesčio.
 • Investiciniame gyvybės draudime, be kaupimo, galite rinktis ir draudimus. Taip sukaupsite šiek tiek mažiau, bet visą sutarties laikotarpį šeimos maitintojas(ai) turės draudimo apsaugas. Būtent šį finansinį produktą renkasi didžioji dalis Lietuvos gyventojų kaupiant savo ateičiai.

Trūkumai:

 • Tai ilgalaikė sutartis, jeigu planuojate kaupti kelis metus, šie produktai tam nėra tinkami, nes sumokate administravimo mokestį. Nutraukus sutartį anksčiau nei 10 metų, galite turėti sukaupę mažiau nei įnešėte, o pirmaisiais sutarties metais išperkamoji suma gali būti ir 0.
 • Nuskaitomi didesni administravimo mokesčiai nei II pakopoje. Investicinis gyvybės draudimas kainuoja daugiausiai, nes čia Jūs turite dar ir draudimo produktus.
 • Žmonės kartais pasirenka investicinį gyvybės draudimą be draudimų, tai klaida (išskyrus vaikų studijų fondą). Jeigu kaupiate savo pensijai privačiai ir Jums draudimų nereikia, geriau rinkitės III pakopos pensijų fondą.

Kiek galima sukaupti privačiai? Einšteinas sudėtines palūkanas ne veltui pavadino 8-tuoju pasaulio stebuklu. Kaupiant ilgą laiką, tai išspręs mūsų demografinius iššūkius, nes prieaugį gauname nuo prieaugio. Štai kaip tai veikia:

Skaičiavimas su 6% metinių palūkanų graža. Jei kaupiate 30 metų ir kas mėnesį atsidedate 50 EUR, sukaupsite 50 280 EUR (kai investuota suma 18 000 EUR). Jei atsidedate 100 EUR, sukaupsite 100 560 EUR (kai investuota suma 36 000 EUR), jei atsidedate 150 EUR, sukaupsite 150 840 EUR (investuota suma 54 000 EUR).

 1. Ketvirtasis žingsnis: Studijų fondas.

Vaikų studijų (savarankiško gyvenimo starto) fondas. Visų pirma, kaip ir kiti žingsniai, tai ne finansinis produktas, o visų pirma idėja. Naujagimiui sukurti studijų (savarankiško gyvenimo pradžios) fondą. Tai gali būti tiesiog papildoma banko sąskaita, arba kiaulė taupyklė (jeigu nėra tam lėšų atsidėti reguliariai). Esmė suprasti, kad tai vaiko pinigai, ne tėvų ar globėjų, ir reguliariai tą fondą pildyti. Tikime, kad kaip tėvai (globėjai), mes turime suteikti bent minimalų kapitalą savo vaikams, savarankiško gyvenimo pradžiai. Prie vaiko fondo gali prisidėti ir seneliai, giminės ar krikšto tėvai. Kartais geriausia dovana, tai ne dar vienas brangus žaislas, o pinigai vaiko ateičiai, kada jų reikės labiausiai. Pastebime, kad paauglystėje, vaikai patys prašo įnašų į savo ateities fondą, jie jau nebenori žaislinio automobilio, o labiau džiaugiasi įnašu tikram automobiliui įsigyti, kai turės teisę vairuoti.

Tai kaupimas vaiko ateičiai ir kartu praktinė edukacija apie finansų valdymą. Tėvams šį suma gal nėra labai didelė, tačiau pagalvokite iš vaiko perspektyvos, jaunam žmogui kelios dešimtis tūkstančių eurų yra labai didelis turtas, didžiausias jų gyvenime. Ir Jūsų vaikas žinodamas, kad turi šias santaupas jausis turtingas. Galbūt tai net padės geriau mokytis, žinant, kad jis ar ji turi pinigų studijuoti norimą specialybę. Savarankišką gyvenimą pradėti su tam tikru kapitalu, bet kokiu atveju, yra pranašumas.

Yra daug būdų kaip kaupti vaiko ateičiai, renkatės Jūs. Mūsų rekomenduojamas finansinis įrankis studijų fondui  – tai investicinis gyvybės draudimas. Štai kodėl:

 • Kaupiant vaiko studijoms galite naudotis mokesčių lengvata ir susigrąžinti iki 20% įmokų. Tai vienintelis įrankis, su kuriuo galite pasinaudoti šia mokesčių lengvata. Kai kurie tėvai renkasi susigrąžintus pinigus papildomai įnešti į vaiko fondą ir sukaupti dar daugiau.
 • Sudėtinės palūkanos. Kaip jau rašėme anksčiau, ilgame laikotarpyje gauname palūkanas nuo palūkanų.
 • Tai ilgalaikė sutartis su pasirinkta mėnesio įmoka, kuri gali būti tiesiog automatiškai pervedama.
 • Galite keisti įmokų dydį, skirti papildomas įmokas.
 • Galite pasirinkti su kaupimu ir nelaimingų atsitikimų (traumų) ir kritinių ligų draudimą vaikui.

Kiek galime sukaupti?

Imkime situaciją, naujagimis, parenkame standartines draudimo apsaugas ir mėnesio įmoka 50 EUR. Parenkant rizikingesnį fondą, kaupiant 18 metų, įmokėta būtų 10 800 Eur, sukaupta suma apie 13 700 EUR (į tai įeina ir draudimo rizikų mokesčiai).

Jei kaupiame vaiko pinigus (2024 metais tai yra 96 EUR/mėn), įmokėta suma 20 736 EUR, sukaupta suma ~34 500 EUR. Taip pat galima daryti papildomus įnašus ir taip sukaupti dar daugiau.

Reikėtų atkreipti dėmesį, kad jei naudositės jau minėta GPM lengvata, tai deklaruojant pajamas galėsite susigražinti iki 120 EUR kas metus (jei mėnesio įmoka 50 EUR) ar iki 230 EUR kas metus (jei mėnesio įmoka 96 EUR). Jeigu norite sukaupti dar daugiau, šiuos pinigus galite įnešti kaip papildomas įmokas.

 1. Penktas žingsnis: Šeimos fondas.

Tai turtingiausių pasaulio šeimų praktika. Rekomenduojame papildyti gyvenimo tikslą: aprūpinti ne tik vaikus, bet anūkus ir proanūkius. Jūs galite būti tas žmogus, kuris kartu su savo gyvenimo pamokomis, perduos brandiems vaikams ir šeimos turtą, bei viziją šį turtą auginti ateinančioms kartoms. Aprašome tai trumpai, nes mūsų tikslas labiau užvesti ant kelio nei pateikti detalų planą, nes kiekvienai šeimai jis yra unikalus. Straipsnių serijos gale mes plačiau aprašysime šį punktą, kai prieisime prie verslumo temos.

Uždirbant minimalų šalies darbo užmokestį praktiškai neįmanoma pasirūpinti šiuo žingsniu, todėl tiems žmonėms geriausiai savo energiją fokusuoti į pirmus 4 žingsnius ir pajamų didinimą. Tokiu atveju geriausia investicija, tai investicija į savo žinias ir kvalifikaciją.

Visų pirma, rekomenduojame mokytis ir gilinti žinias nepriklausomai nuo to, kiek uždirbate, ar kiek Jums metų. Turėti gyvenimo tikslus ir nuolat mokytis rekomenduojama kiekvienam asmeniui dėl paprastos priežasties: laimės jausmo. Psichologai sutinka, kad iš tiesų laimės jausmas pas mus atsiranda, kai mes judame į priekį link savo tikslų ar geresnės savęs versijos. Tai apie meilę ir pagarbą sau, juk sunku save mylėti, jeigu mes neturime tikslų, nesimokome ar neprogresuojame ar neturime gyvenime prasmės. Rekomenduojame stebėti sėkmingesnius už save žmones ir mokytis iš jų. Pavydas yra ne Jūsų draugas, pasistenkite sėkmingus žmonės pritraukti, o ne atstumti. Ir svarbu, nepamirškite norėti, svajoti ar paprastai kalbant, turėkite gyvenime tikslus, net jeigu nežinote tiksliai “kaip?” juos pasieksite. Tikime, kad turint tikslą rasite ir būdą, neturint tikslo, radę būdą jo net nepastebėsite.

Apie šeimos fondą: Ar norite būti turtingu, ar atrodyti turtingu? Klausiame to su pagarba ir geranoriškumu, nes dažniausiai tai du visiškai skirtingi dalykai. Dirbant su finansais matėme tūkstančius žmonių, kurie gauna dideles pajamas, bet yra prastoje finansinėje padėtyje, nors ir atrodo kaip milijonieriai.

Kitas svarbus klausimas, ką norite palikti po savęs savo vaikams ir anūkams? Šeimos fondas skirtas ne Jums, o labiau Jūsų giminei, vaikams ir anūkams. Turėti tikslą, kuris yra didesnis už mus pačius, tai sėkmingiausių pasaulio žmonių praktika. Galbūt tapsite tas žmogus, kuris pakeitė giminės finansinę liniją?

Kiekvieną dieną mes turime pasirinkimą, pirkti prabangos prekes ar investuoti į šeimos turtą. Žmonės, kurie neturi savo šeimos investicijų portfelio (fondo) automatiškai padaro šį pasirinkimą ir perka daiktus ar paslaugas, kad atrodyti turtingu, o ne valdytų ar turėtų turtą.

Patarimas: nusistatykite mėnesio išlaidų limitą, tai ypatingai svarbu turint didesnes pajamas. Tik taip Jūs suvaldysite savo pinigų srautą ir nereikalingas išlaidas paversite investicijomis. Todėl nusistatykite, kokios yra Jūsų būtinos išlaidos ir kiek Jūs galite leisti kas mėnesį prabangos prekėms ar paslaugoms. Šios sumos niekada neviršykite, laikykitės susitarimo su savimi. Susitarimas ir pastovumas yra du esminiai principai, atsiminkite savo tikslą – būti turtingu, o ne atrodyti turtingu. Likę pinigai turi būti skirti investicijoms į šeimos fondą. Pavyzdžiui, jeigu Jūsų pajamos yra penkis kartus didesnės už vidutinį šalies darbo užmokestį, kiekvieną mėnesį į šeimos fondą Jūs galite įnešti apie 50% savo pajamų. Žinoma, kiekvienos šeimos atvejis yra unikalus.

Tūkstančio kilometrų kelionė prasideda nuo pirmojo žingsnio. Jeigu šeimos fondo Jūs dar neturite, galite atidaryti papildomą banko sąskaitą ir atsidėkite ten pirmąją pinigų sumą. Nežinant dar tiksliai kur investuosite juos. Ši suma gali būti ir simbolinė, kelios dešimtys ar šimtai eurų. Simbolinė suma šeimos fonde Jūsų finansų nekeičia, bet po truputį keičia Jūsų mąstyseną ir įpročius. Sekantis darbas, didinti šį fondą (daryti įnašus) kiekvieną mėnesį ar ketvirtį ir galvoti kur galite tuos pinigus protingiausiai investuoti. Kartais pavyks daugiau, kartais mažiau, esmė sukurti įprotį ir įnešti reguliariai (bent simboliškai). Šeimos fondo pradžia (daugumai iš mūsų, kurie neturi turtingų tėvų) bus tiesiog pinigai sąskaitoje. Taip bus ne amžinai, turėsite su laiku iš grynųjų pinigų paversti tai investicijomis ar turtu. Čia atsiranda poreikis mokytis ar domėtis investicijomis, finansų rinka, NT rinka ar verslu.

Koks šio fondo tikslas?

Paprastai kalbant, tai Jūsų šeimos turtas. Idėja yra sukurti (su laiku) kapitalą ir perduoti jį savo vaikams. Kartu ir mokyti savo vaikus, nes ateityje jie taps šio turto valdytojais. Kiekvieno šeimos nario garbės reikalas turi būti šį fondą auginti. Taip pat, kiekvienam šeimos nariui tai tampa finansinis užnugaris ir savotiškas “bankas”. Iš šio fondo suaugę vaikai gali pasiskolinti pinigus savo verslui, bet tikslas (garbės reikalas) turi būti grąžinti daugiau nei paimta. Taip pat svarbus yra fondo valdymo perdavimo ritualas savo vaikams, tam reikia ruoštis iš anksto patiems ir ruošti savo vaikus. Norime dar pridurti, suaugęs ar brandus žmogus skaitomas ne 18-kos metų, o labiau einantis ketvirtą dešimtį. Prieš perleidžiant šį fondą vaikams, mūsų užduotis jiems kartu perduoti visas savo išmoktas gyvenimo pamokas ir principus, kurie kuria laimę ir gausą. Tegul jie stebi, kaip valdote šį fondą nuo pat vaikystės, psichologiškai žmogus yra kur kas labiau pasitikintis savimi ir gyvenimu, kai žino, kad turi finansinį užnugarį. Taip pat ir Jūs, atrasite dar vieną motyvaciją, kodėl mokytis naujų dalykų ir Jūsų pasitikėjimas savimi augs kartu su Jūsų šeimos fondu. Ir nebijokite klaidų, svarbu iš jų mokytis ir nekartoti. Jeigu išmoksite skaityti autobiografijas ir mokytis iš kitų klaidų, sutaupysite dar nemažą kapitalo dalį.

Mūsų patarimas kalbant apie šeimos fondą: būkite konservatyvūs ir pragmatiški. Supraskite, kad tai yra ilgalaikis investavimas, ne dieninis, dėl to šeimos fondo didžioji dalis (bent 80%) turi būti investuojami saugiai ir patikimai. Taip pat tai gali būti ir Jūsų sukurtas verslas, tačiau pasistenkite išskaidyti riziką, kitaip tariant, nelaikyti visų kiaušinių vienoje pintinėje.

 

Turtinga šeima – tai turtinga Lietuva!

Dėkojame Jums už dėmesį, daugiau informacijos rasite mūsų svetainėje www.ifuture.lt

 

Olegas Medvedevas, “iFuture Investments” bendraįkūrėjas.

 

Apie tai mes planuojame rašyti plačiau, jeigu Jums domina ši informacija, tapkite mūsų naujienlaiškio prenumeratoriumi.